2019 AMAS & ISKF NW TOURNAMENT RESULTS

March 31, 2019

ISKF NW REGIONAL EVENT

MEN'S BLACKBELT KATA
1st - Jumbo Banaria
2nd - Tohma Judge
3rd - Jay Banaria 

WOMEN'S BLACKBELT KATA
1st - Andy Moore
2nd - Jaclyn Runde
3rd - Anmichaelle Yabut

MEN'S BLACKBELT KUMITE
1st - Jumbo Banaria
2nd - Jeremy Tulawan
3rd - Tohma Judge
3rd - Jay Banaria 

WOMEN'S BLACKBELT KUMITE
1st - Andy Moore
2nd - Jaclyn Runde
3rd - Anmichaelle Yabut
3rd - Lily Trouchon

AMAS OPEN EVENT

KATA DIVISIONS

6 YRS. OLD & UNDER MIXED BOYS & GIRLS
1st - Gavin Ho - IKF Sacramento 
2nd - Duane Ott - IKF Sacramento
3rd - Collin Ott - IKF Sacramento 

7-8-9 YRS. OLD &  BOYS BEGINNER
1st - Beneal Mesfin - Larkin's Bukido
2nd - Joseph Gomez - JKA Eastbay  
3rd - Arkaedeus Hailu - Larkin's Bukido 

7-8-9 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Jayden Ho - IKF Sacramento
2nd - Adam Maldonado - IKF Sacramento  
3rd - Luke De Luna - AMAS

7-8-9 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Edmond Zhuo- IKF Sacramento
2nd - Jared Pangalangan - AMAS
3rd - Aryamun Tyagali - CCIKA 

7-8-9 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Giana Ott - IKF Sacramento  
2nd - Jessica Batsukh - Alameda Shotokan Karate
3rd - Bayleigh Rodriguez - AMAS

7-8-9 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Alexis Mariscal - IKF Sacramento
2nd - Lyneah Sledge - Larkin's Bukido
3rd - Aireka Wong - Silicon Valley Shotokan Karate

7-8-9 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Emmy Gotshall - Petaluma Karate Club
2nd - Louise Gerardin - Silicon Valley Shotokan Karate
3rd - Tina Lovre - CCIKA

10-11 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Jullien Santos - AMAS
2nd - Richard Batbold - Karate US
3rd - Subham Senapati - Fremont Shotokan Karate

10-11 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE 
1st - Garrett Hoffman - Karate US
2nd - Aaron Mahoney - Silicon Valley Shotokan Karate
3rd - Keoni Dong - Daly City Hakua Kai

10-11 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Samuelle Noto - ISKF Philippines (MMKPI)
2nd - Nathaniel Olivar - ISKF Philippines (ISKF-PSKI)
3rd - Javon Ott - IKF Sacramento

10-11 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Anijah McAllister - Larkin's Bukido
2nd - Viana Xie - Daly City Hakua Kai
3rd - Hayden Larson - Tokon Martial Arts

10-11 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Reeve Char - Karate US
2nd - Jocelyn Touchstone - Mires Martial Arts
3rd - Jayden Touchstone - Mires Martial Arts

10-11 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Elianah Contiga - ISKF Philippines (ISKF-PSKI)
2nd - Sara Noguera - AMAS  
3rd - Jaslene Nguyen - Igama's Shotokan Karate 

12-13 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Ario Merril - Shotokan Karate Institute
2nd - Joshua Aguilar - AMAS
3rd - Ocean Wilberg - Shotokan Karate Institute

12-13 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Jaden Ott - IKF Sacramento
2nd - Alexander Stein - Shotokan Karate Institute
3rd - Ansh Chellani - Sho Shin Karate Dojo 

12-13 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Jonathan David - AMAS
2nd - Arjun Kadambi - Edwards Karate School
3rd - Ariel Shahar - Traditional Shotokan Karate

12-13 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Anavnoorja Kaur Gill - ISKF Philippines (ISKF-PSKI)
2nd - Socorro Lemus - Tokon Martial Arts
3rd - Sofia Alvarado - SKA Suisun City 

12-13 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Ana Voicu - IKF Sacramento
2nd - Fatima A-Isha Hamsain - ISKF Philippines (MMKPI)
3rd - Lauren Tong - AMAS

14-15 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Navnoorjit Singh Gill - ISKF Philippines (ISKF-PSKI)
2nd - Isaac Lara - AMAS
3rd - John Nguyen - Igama's Shotokan Karate

14-15 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Helen Samba - Alameda Shotokan Karate
2nd - Keilly Escobar - CCIKA
3rd - Bella Romero - Los Gatos Shotokan

14-15 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Catalina Voicu - IKF Sacramento
2nd - Cierra Kinsey - SKA Suisun City 
3rd - Emily Tran - JKA Eastbay

16-17 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Vishnu Yadavalli - Unified Karate-Do Association
2nd - Carlos Lemus - Tokon Martial Arts 

16-17 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Andrew Gotshall - Petaluma Karate Club
2nd - Yaseen Mahmoud - AMAS
3rd - Christian Dominguez - AMAS

16-17 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Nicole Tran - JKA Eastbay
2nd - Leana Elzeiny - West Valley College

16-17 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Alaysia Grey - Larkin's Bukido
2nd - Novely Joshi - Silicon Valley Shotokan Karate

18-34 YRS. OLD MEN'S BEGINNER
1st - Austin Ellis - Shotokan Karate Institute
2nd - Josh Disbro - West Valley College 
3rd - Kenneth Trent - West Valley College 

18-34 YRS. OLD MEN'S INTERMEDIATE
1st - Ari Encarnacion - ASK Napa
2nd - Khristopher Chea - Shotokan Karate Institute 

18-34 YRS. OLD MEN'S ADVANCED
1st - Tohma Judge - AMAS
2nd - Caleb Yabut - AMAS
3rd - William McCallum - Shotokan Karate Institute  

18-34 YRS. OLD WOMEN'S BEGINNER
1st - Katy Luo - West Valley College
2nd - Chersin Baldoria - West Valley College
3rd - Christy Liu - CCIKA

18-34  YRS. OLD WOMEN'S INTERMEDIATE
1st - Stefi Leite - West Valley College
2nd - Sakshi Chellani - Sho Shin Karate Dojo

18-34 YRS. OLD WOMEN'S ADVANCED
1st - Kelly Wicker - ISKF North Central
2nd - Andy Moore - SFSKC
3rd - Jaclyn Runde - Western Washington Shotokan Karate Club

35-49 YRS. OLD MEN'S BEGINNER
1st - Dominic Orsini - ASK Napa
2nd - Elumalai Bojjannagart - Sho Shin Karate-Do Dojo

35-49 YRS. OLD MEN'S INTERMEDIATE
1st - Arne Wilberg -  Shotokan Karate Institute

35-49 YRS. OLD MEN'S ADVANCED
1st - Miguel Franco - ISKF Santa Monica
2nd - Joseph Olivar - ISKF Philippines (ISKF-PSKI)
3rd - Peter Rodriguez - Sho Shin Karate-Do Dojo

35-49 YRS. OLD WOMEN'S ADVANCED
1st - Tiziana Rizzo -  Shotokan Karate Institute
2nd - Lynn Franco - ISKF Santa Monica
3rd - Sheila Yambao - AMAS

50 YRS. OLD & OVER MEN'S BEGINNER/INTERMEDIATE
1st - Reuben Alday - AMAS 
2nd - Thomas Burke - West Valley College 

50 YRS. OLD & OVER MEN'S ADVANCED
1st - Greg Suzuki - Shotokan Karate Institute  
2nd - Ken Kraisler - SW Shotokan Karate Club
3rd - Benjanim Cheyette - Dojo USA

50 YRS. OLD & OVER WOMEN'S ADVANCED
1st - Diane Cox- ASK Napa
2nd - Kristeva Micheva - CCIKA
3rd - Ali Reneer - AMAS

17 & UNDER YOUTH TEAM KATA BEGINNER/INTERMEDIATE
1st - AMAS - (Jadine Aguilar, Joshua Aguilar & Jullien Santos)
2nd - Tokon Martial Arts - (Rianna De Leon, Hayden Larson & Leandro Lopez)
3rd - Sho Shin Karate-Do Dojo - (Ansh Chellani, Sakshi Chellani & Sharshith Bojjannagari)

17 & UNDER YOUTH TEAM KATA ADVANCED
1st - AMAS - (Macey Yambao, Lauren Tong & Chloe Mercado)
2nd - ISKF Philippines - (Fatima A-Isha Hamsain, Nathaniel Olivar & Samuelle Noto)
3rd - Silicon Valley Shotokan Karate - (Kiera Mahoney, Sophie Shand & Sophia Liao)

ADULT BLACKBELT TEAM KATA  
1st - ISKF - (Andy Moore, Kelly Wicker & Jaclyn Runde)
2nd - AMAS - (Trish Martyn, Sheila Yambao & Ali Reneer)


KUMITE DIVISIONS

6 YRS. OLD & UNDER MIXED BOYS & GIRLS
1st - Duane Ott - IKF Sacramento
2nd - Collin Ott - IKF Sacramento
3rd - Gavin Ho - IKF Sacramento
3rd - Calvin Shroedder - CCIKA

7-8-9 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Arkaedeus Hailu - Larkin's Bukido
2nd - Beneal Mesfin - Larkin's Bukido
3rd - Rafael De Leon - Tokon Martial Arts
3rd - Joseph Gomez - JKA Eastbay

7-8-9 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Ronin Wilson - Fremont Shotokan Karate
2nd - Jayden Ho - IKF Sacramento
3rd - Adam Maldonado - IKF Sacramento
3rd - Aaron Ledbetter - Shorin Ryu

7-8-9 YRS. OLD BOYS ADVANCED 
1st - Edmond Zhuo - IKF Sacramento
2nd - Eshel Wise - IKF Sacramento
3rd - Jared Pangalangan - AMAS
3rd - James Ma - CCIKA

7-8-9 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Giana Ott - IKF Sacramento
2nd - Madeline Kollock - Karate US
3rd - Marlee Elisara - Daly City Hakua Kai
3rd - Rianna De Leon - Tokon Martial Arts

7-8-9 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Alexis Mariscal - IKF Sacramento
2nd - Joanna Masulit - JKA Eastbay
3rd - Bree Lazaren - Mires Martial Arts
3rd - Lyneah Sledge - Larkin's Bukido

7-8-9 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Tina Lovre - CCIKA

10-11 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Ezana Hailu - Larkin's Bukido
2nd - Subham Senapati - Fremont Shotokan Karate
3rd - Kaleb Mesfin - Larkin's Bukido
3rd - Amier McAllister - Larkin's Bukido

10-11 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Garrett Hoffman - Karate US
2nd - Keoni Dong - Daly City Hakua Kai
3rd - Alex Van Der Veen

10-11 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Javon Ott - IKF Sacramento
2nd - Samuelle Noto - ISKF Philippines (MMKPI)
3rd - Sean Whitfield - IKF Sacramento
3rd - Hashim Mahmoud - AMAS 

10-11 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Matilda Fletcher - Karate US
2nd - Hayden Larson - Tokon Martial Arts
3rd - Viana Xie - Daly City Hakua Kai
3rd - Sofia Rubenstein - Karate US

10-11 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Jocelyn Touchstone - Mires Martial Arts
2nd - Jayden Touchstone - Mires Martial Arts
3rd - Reeve Char - Karate US 

10-11 YRS. OLD GIRLS ADVANCED 
1st - Jaslene Nguyen - Igama's Shotokan Karate
2nd - Ananya Sharma - CCIKA
3rd - Alyssa Dear - AMAS
3rd - Lan Legentry - CCIKA

12-13 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - James Ott - IKF Sacramento
2nd - Alexander Stein - Shotokan Karate Institute
3rd - Pedran Yazdannezhad - Shotokan Karate Institute 

12-13 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Arjun Kadambi - Edwards Karate School
2nd - Austin Liu - AMAS
3rd - Ariel Shahar - Traditional Shotokan Karate 
3rd - Hasan Mahmoud - AMAS 

12-13 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Sofia Alvarado - SKA Suisun City
2nd - Ani Kinsey - SKA Suisun City
3rd - Socorro Lemus - Tokon Martial Arts

12-13 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Ana Voicu - IKF Sacramento
2nd - Lauren Tong - AMAS
3rd - Macey Yambao - AMAS
3rd - Chloe Mercado  - AMAS

14-15 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - John Nguyen - Igama's Shotokan Karate
2nd - Vincent Xie - Daly City Hakua Kai
3rd - Isaac Lara - AMAS
3rd - Ben-Ami Eland Lipkind - Yushin-Juku

14-15 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st -Bella Romero - Los Gatos Shotokan

14-15 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st -Emily Tran - JKA Eastbay

14-15 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Ciera Kinsey - SKA Suisun City
2nd - Karen He - Daly City Hakua Kai
3rd - Catalina Voicu - IKF Sacramento 
3rd - Penelope Toland - Shotokan Karate Instutute

16-17 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Carlos Lemus - Tokon Martial Arts
2nd - Vishnu Yadavalli - Unified Karate-Do Association

16-17 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Andrew Gotshall - Petaluma Karate Club
2nd - Milos Jankovic - Shotokan Karate Instutute
3rd - Yaseen Mahmoud - AMAS

16-17 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Leana Elzeiny - West Valley College
2nd - Nicole Tran - JKA Eastbay

16-17 YRS. OLD GIRLS ADVANCED  
1st - Alaysia Gray - Larkin's Bukido

18-34 YRS. OLD MEN'S BEGINNER
1st - Kenneth Trent - West Valley College
2nd - John Disbro - West Valley College 
3rd - Stevens Cripps - Central Valley Karate Institute

18-34 YRS. OLD MEN'S INTERMEDIATE
1st - Arne Wilberg - Shotokan Karate Institute
2nd - Khristopher Chea - Shotokan Karate Institute
3rd - Ari Encarnacion - ASK Napa 
3rd - Sebastian Garcia - Maloney's Martial Arts

18-34 YRS. OLD MEN'S ADVANCED 
1st - Hector Perales - Element Shotokan
2nd - Tohma Judge - AMAS
3rd - William McCallum - Shotokan Karate Institute
3rd - Kiet Nguyen - Yushin-Juku

18-44 YRS. OLD WOMEN'S BEGINNER
1st - Cherwin Baldona - West Valley College
2nd - Kate Luo - West Valley College
3rd - Emma Brand - West Valley College
3rd - Jyoti Tehra - CCIKA

18-44 YRS. OLD WOMEN'S INTERMEDIATE
1st - Victoria Alvarez-Coera - Element Training Center
2nd - Stefie Leite - West Valley College

18-34 YRS. OLD WOMEN'S ADVANCED
1st - Kelly Wicker - ISKF North Central
2nd - Andy Moore - SFSKC
3rd - Jaclyn Runde - Western Washington Shotokan Karate Club
3rd - Lily Trouchon - Tokon Martial Arts

35-49 YRS. OLD MEN'S ADVANCED
1st - Miguel Franco - ISKF Santa Monica
2nd - Leo Xie - Daly City Hakua Kai 
3rd - Joseph Olivar - ISKF Philippines (ISKF-PSKI)
3rd - Rod Jowkar - Satsuma Dojo

35-49 YRS. OLD WOMEN'S ADVANCED
1st - Lynn Franco - ISKF Santa Monica
2nd - Sheila Yambao - AMAS 
3rd - Diane Cox - ASK Napa 
3rd - April Farnham - ASK Napa

50 YRS. OLD & OVER MEN'S ADVANCED
1st - Greg Suzuki - Shotokan Karate Institute
2nd - Eddie Robinson - Shockness Shotokan
3rd - Benjamin Cheyette - Dojo USA